O wystawie

Plakat z wystawy

Historia branży motoryzacyjnej Lublina sięga lat 20-tych i 30-tych ubiegłego stulecia, kiedy w Lubelskich Zakładach Mechanicznych Plage i Laśkiewicz montowano nadwozia do ekskluzywnych samochodów osobowych takich jak: Chrysler, Lancia, Cord, Hotchkiss czy Buick. Były one również wyposażane w luksusowe gadżety m.in. pluszowe pokrycia siedzeń czy posrebrzane klamki, mające zaspokoić wymagania najbardziej wybrednych klientów. Największy rozwój lubelskiej motoryzacji nastąpił po wojnie. Powstała wtedy Fabryka Samochodów Ciężarowych, gdzie produkowano m.in. samochody Żuk, Lublin, Skot. Lubelska motoryzacja to także działalność FS, Daewoo, Intrall, Honker oraz spółki Ursus.

Wystawa „Historia przemysłu motoryzacyjnego Lublina” na 46 planszach przedstawia historię tych przedsiębiorstw. Ekspozycję uzupełniły ciekawe eksponaty np. silnika 4C90 samochodu Lublin oraz oryginalne części samochodu Żuk, a także motocykle udostępnione przez Strefę Historii Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, m.in. WSK 350, WSK M 26 112 oraz WSK „Kos”.

Wernisaż wystawy, który odbył się 20 marca 2019 r. przyciągnął sympatyków lubelskiej motoryzacji. Gości uroczyście przywitali Kanclerz PL inż. Wiesław Sikora, Dyrektor BPL mgr Dorota Tkaczyk oraz kierownik Zespołu ds. wystaw BPL mgr Katarzyna Panasiewicz. W tematykę wystawy wprowadzili pasjonaci z Politechniki Lubelskiej dr hab. inż. Mieczysław Dziubiński i dr inż. Leszek Gardyński. Po ekspozycji oprowadzili znawcy tematu: Jan Andrzej Wielgus, wiceprezes zarządu Ursus Bus oraz Krzysztof Komenda ze świdnickiej Strefy Historii. Dzięki uprzejmości entuzjastów lubelskiej motoryzacji na czas wernisażu przed budynkiem CIiZT stanęły zabytkowe pojazdy.

Wystawa „Historia przemysłu motoryzacyjnego Lublina” to kolejna wystawa z cyklu „Przemysł i zakłady przemysłowe Lublina i Lubelszczyzny”. Można było ją zwiedzać od 20 marca do końca kwietnia 2019 r.

Organizatorzy wystawy: Biblioteka Politechniki Lubelskiej, Archiwum Państwowe w Lublinie, spółka Ursus SA, Strefa Historii Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, pracownicy Wydziału Mechanicznego PL dr hab. inż. Mieczysław Dziubiński, dr inż. Leszek Gardyński oraz Mateusz Karabela (student kierunku Mechanika i budowa maszyn).

O wystawie