Kalendarium

1471 r. - Kazimierz Jagiellończyk nadaje władzom miasta Lublina przywilej zbudowania wodociągu.
1506 r. - Budowa wodociągu przez rurmistrza Jana z Nowego Sącza. Wodociąg doprowadzał do miasta wodę rzeczną. Zbudowany był z wydrążonych, drewnianych pni i liczył 5 km długości. W skład ówczesnego systemu zaopatrzenia miasta w wodę wchodził też tzw. rurmus, urządzenie do podnoszenia wody do wybudowanej w najwyższym punkcie Lublina wieży wodnej. Stamtąd woda grawitacyjnie spływała do miasta, gdzie znajdowało się kilka punktów czerpalnych. Wodociąg mistrza Jana czynny był do roku 1673.
1899 r. - Po ponad dwustu latach od demontażu urządzeń staropolskiego wodociągu inżynier Adolf Weisblat wybudował w Lublinie nowy wodociąg, składający się z trzech studni artezyjskich, dwóch pomp z kotłami parowymi, budynku maszynowni, wieży ciśnień i 8,5 km sieci wodociągowej. Właścicielem wodociągu był A. Weisblat. Dopiero w 1929 roku, na mocy wyroku sądowego, miasto przejęło wodociąg, musiało jednak wypłacić poprzedniemu właścicielowi olbrzymie odszkodowanie.

1924 - 1929 r. - Amerykańska firma "Ulen and Company" buduje nowoczesny wodociąg, będący po części kontynuacją wodociągu Weisblata. System wodociągowy składał się z wieży ciśnień, ujęcia i stacji pomp niskiego ciśnienia na Wrotkowie, zbiornika wody i stacji pomp wysokiego ciśnienia na terenie dzisiejszej stacji wodociągowej „Centralna" oraz żeliwnej sieci wodociągowej liczącej 36,5 km długości. Amerykanie skanalizowali Lublin i wybudowali oczyszczalnię ścieków.

1939-1944 r. - Dzięki zaangażowaniu pracowników i ich poświęceniu w czasie okupacji miasto było zaopatrywane w wodę bez zakłóceń.

Po wojnie, w miarę rozbudowy miasta, rozrastał się też system wodociągowy. W 1951 r. wybudowano ujęcie wody „Dziesiąta", w 1960 r. - ujęcie wody „Sławinek, w 1970 r. - ujęcie wody „Bursaki", w 1971 r. zostało uruchomione ujęcie w Prawiednikach, w 1977 r. przekazano do użytku największą w mieście pompownię „Zemborzycka", w 1990 r. uruchomiono ujęcie „Wilczopole".

1975r. - Rozpoczęto budowę oczyszczalni ścieków „Hajdów". W 1989 r. uruchomiono część mechaniczną oczyszczalni, w 1992 r.- oddano do eksploatacji jej część biologiczną. Przepustowość lubelskiej oczyszczalni wynosiła 165 tys. m sześc./dobę.

1993 r.- Uruchomienie stacji mechanicznego odwadniania osadów ściekowych.
1994 - 1996 r. -Hermetyzacja najbardziej uciążliwych zapachowo obiektów oczyszczalni, modernizacja budynku krat.
1996 r. - Przyznanie przedsiębiorstwu przez Państwową Inspekcję Pracy tytułu „Najlepszego Pracodawcy".
1997 r. - Modernizacja najstarszej w mieście stacji wodociągowej „Centralna".
1998 r. - Przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę z o.o. 
1999 r. - Zdobycie tytułu laureata w konkursie „Przedsiębiorstwo Fair Play" - otrzymanie certyfikatu i prestiżowej statuetki.
1999 r. - Wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania jakością i otrzymanie certyfikatów ISO 9001 oraz ISO 14001. (RWTUW).
2000 r. - Uruchomienie na terenie oczyszczalni pierwszego gazogeneratora, urządzenia przetwarzającego energię ze spalania biogazu na energię elektryczną i cieplną. Moc elektryczna gazogeneratora wynosi 320 kW, zaś moc cieplna - 440 kW. Kolejny, taki sam gazogenerator został uruchomiony w 2004 roku.
2001 r. - Otrzymanie certyfikatów zgodnych z normą PN-EN/IEC 45001 (PCA) oraz PN-N 18001 (CIOP).
2001 r. - Uruchomienie na stacji wodociągowej „Dziesiąta" reaktora UV.
2001 r. - Zakup nowoczesnego sprzętu do bezwykopowej renowacji kanałów. Dzięki posiadanej technologii przedsiębiorstwo we własnym zakresie wyremontowało 22 km kanałów.
2002 r
. - Przyznanie przez Komisję Europejską 9 690 000 euro na kontynuację modernizacji oczyszczalni ścieków „Hajdów" w kierunku redukcji związków biogennych oraz budowy stacji termicznego suszenia osadów.
2003 r. - Oddanie do użytku biofiltra i zagęszczarek osadu nadmiernego w oczyszczalni ścieków.

2001 - 2004 r. - Kompleksowa modernizacja stacji wodociągowej „Sławinek".
2006 r. - Ponowne uzyskanie certyfikatów zgodnych z normą ISO 9001 oraz ISO 14001.
2007 r. - Zakończenie modernizacji części biologicznej oczyszczalni ścieków. Przekazanie do eksploatacji stacji termicznego suszenia osadów.
2007 r.
- Zakończenie modernizacji stacji wodociągowej „Wrotków".
2008 r. - Przyznanie przez Prezydenta RP Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Sp. z o.o. certyfikatu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom".

2008 r. - Przyznanie Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Sp. z o.o. przez Fundusz Spójności Unii Europejskiej 136 mln euro na realizację projektu „Rozbudowa i modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w Lublinie".
2009 r. - Przebudowa budynku stacji mechanicznego odwadniania osadu w oczyszczalni ścieków „Hajdów",
2010 r. - Podpisanie umowy o dofinansowanie projektu "Rozbudowa i modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w Lublinie".
Kontrakt 4.1 – Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Głuskiej.
Kontrakt 4.2 – Budowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w rejonie: Głusk, Abramowice, Wyzwolenia w Lublinie.
Kontrakt 5 – Budowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w rejonie: Zadębie, Sławin, Rudnik, Lipniak w Lublinie.
Kontrakt 6 – Budowa kanalizacji sanitarnej w rejonie: Wrotków, Zemborzyce w Lublinie.
Kontrakt 7.1 – Budowa kanalizacji sanitarnej w rejonie Lipniak w Lublinie.
Kontrakt 7.2 – Budowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w rejonie: Abramowice, Czechów, Wrotków w Lublinie.
Kontrakt 9 – Budowa sieci wod.-kan. Śródmieście II w Lublinie.
Kontrakt 10.1 – Budowa kolektora sanitarnego N II w Lublinie etap I.
Kontrakt 10.2 – Budowa kolektora sanitarnego N II w Lublinie etap II.
Kontrakt 11 – Modernizacja stacji wodociągowej Zemborzycka w Lublinie.
Kontrakt 12 – Modernizacja części mechanicznej oczyszczalni ścieków w Lublinie.
Kontrakt 13 – Modernizacja części osadowej oczyszczalni.
Kontrakt 14.1 – Przebudowa sieci i urządzeń biogazowych w oczyszczalni.
Kontrakt 14.2 – Modernizacja elektrociepłowni i sieci ciepłowniczej oraz budowa przyłącza gazu ziemnego w oczyszczalni.
Kontrakt 15 – Hermetyzacja obiektów oczyszczalni.
Kontrakt 16 – Modernizacja układu zasilania urządzeń oczyszczalni w energię elektryczną.
Kontrakt 20 – Przebudowa i budowa sieci wod.-kan. dla rejonów: Bronowice i Tatary.
Kontrakt 21 – Przebudowa i budowa sieci wod.-kan. dla rejonów: Kośminek i Nałkowskich.
Kontrakt 22 – Przebudowa i budowa sieci wod.-kan. dla rejonu Wieniawa.
Kontrakt 23 – Modernizacja magistrali wodociągowej.
 
2010 r. – Zakup nowoczesnego sprzętu do bezwykopowej wymiany kanalizacji metodą tzw. krakingu statycznego.
2011 r. –  Nominacja do grona Gazel Biznesu. Jest to wyróżnienie przyznawane przez  redakcję „Pulsu Biznesu" dla najbardziej dynamicznych polskich przedsiębiorstw.
2012 r. – Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie zostało jednym z laureatów rankingu Gazele Biznesu.
2012 r. – Recertyfikacja ISO 9001 oraz ISO 14001.
2012 r. – Wdrożenie i certyfikacja systemu EMAS.
2013 r. - Spółka została nagrodzona Statuetką Ecoforum w kategorii „Firma - Po pierwsze środowisko".
2013 r. – Podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie w ramach RPO Województwa Lubelskiego zadania „Zwiększenie możliwości energetycznego wykorzystania biogazu z oczyszczalni ścieków Hajdów w Lublinie do produkcji energii odnawialnej”. Zakres rzeczowy zadania obejmował montaż dwóch zespołów kogeneracyjnych w miejsce istniejących urządzeń. Moc elektryczna każdego z nowych zespołów wynosi 851 kW zaś moc cieplna – 926 kW.
2013 - 2016 r. - „Przyłącz się do nas” - Program MPWiK udzielania wsparcia do budowy podłączeń kanalizacji sanitarnej w celu przyłączenia budynków do sieci miejskiej, wybudowanej przy udziale środków unijnych.
2014 r. – Podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie w formie dotacji przedsięwzięcia pn.: „Budowa podłączeń kanalizacji sanitarnej w Lublinie – Etap I” oraz „Budowa podłączeń kanalizacji sanitarnej w Lublinie – Etap II”.
2014 r. – Podpisanie umowy o dofinansowanie projektu „Rozbudowa i modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w Lublinie - etap II" projektu POIiŚ, oraz rozpoczęcie prac związanych z realizacją:
Kontrakt 1 – Budowa wodociągu w ulicy: Świętochowskiego, Makowej, Węglarza, Odległej.
Kontrakt 2 – Budowa kolektora sanitarnego N-F.
Kontrakt 3 – Budowa kanalizacji sanitarnej w osiedlu Rudnik i osiedlu Lipniak.
Kontrakt 4 – Modernizacja instalacji odwadniania osadu przefermentowanego w oczyszczalni ścieków Hajdów w Lublinie.
Kontrakt 5 – Przebudowa budynku administracyjnego Na terenie oczyszczalni.
Kontrakt 6 – Instalacja do dawkowania zewnętrznego żródła węgla do reaktorów biologicznych w oczyszczalni ścieków w Lublinie.
2014 r. – Podpisanie umowy o dofinansowanie projektu „Opracowanie dokumentacji technicznej dla inwestycji planowanych w Lublinie w latach 2016-2020" projekt POIiŚ.
2015 r. – Zakończenie realizacji projektów współfinansowanych z POIiŚ i RPO:
1. Rozbudowa i modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w Lublinie- współfinansowany z Funduszu Spójności.
2. Rozbudowa i modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w Lublinie – etap II- współfinansowany z Funduszu Spójności.
3. Opracowanie dokumentacji technicznej dla inwestycji planowanych w Lublinie w latach 2016-2020, współfinansowanych z Funduszu Spójności.
4. Zwiększenie możliwości energetycznych wykorzystania biogazu z oczyszczalni ścieków Hajdów w Lublinie do produkcji energii odnawialnej – współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
2015 r. – Wprowadzenie nowej, bezpłatnej usługi - e-Faktura.
2016 r. – Uruchomienie bezpłatnego serwisu internetowego eBOK.
2017 r. – Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Sp. z o.o. otrzymało Dyplom potwierdzający przynależność Spółki do elitarnego klubu Gazel Biznesu 2016.
 
[Ze strony MPWiK Lublin]
Kalendarium