O wystawie

[bez tytułu]

Historia lubelskich wodociągów sięga prawdopodobnie XV wieku. Z tego czasu zachowały się wzmianki o sporze pomiędzy klasztorem Brygidek a władzami Lublina o zapłatę za użytkowanie gruntów przez które prowadzona była woda z Bystrzycy na potrzeby miasta. Również przywilej Kazimierza Jagiellończyka z 1471 roku zezwalający mieszkańcom Lublina na budowę ujęcia wody zdaje się potwierdzać przypuszczenie o istniejących zaczątkach tej inwestycji. Więcej wiadomo o wodociągu staropolskim który był dziełem rurmistrza Jana i jego pomocnika Łukasza Czyriszki z którymi władze miasta  w lutym 1506 r. podpisały stosowną umowę. Niestety powstała wtedy sieć wodociągowa funkcjonowała tylko niewiele ponad 150 lat. Po jej likwidacji przez ponad 200 lat mieszkańcy Lublina korzystali jedynie ze studni.

W drugiej połowie XIX w. władze Lublina stanęły wobec pilnej konieczności budowy nowoczesnej sieci wodociągowej, co było nieodzowne z uwagi na pogarszające się warunki sanitarno epidemiologicznie rozrastającego się miasta. Wymagał tego również rozwijający się przemysł. Po kolejnej epidemii cholery sprawa stała się na tyle nagląca, że w czerwcu 1894 r. podjęte zostały pertraktacje z inżynierem dróg i komunikacji Adolfem Weisblatem na wybudowanie i eksploatację wodociągów. Ostatecznie umowa pomiędzy prezydentem Lublina a Weisblatem została podpisana w listopadzie 1896 r. Oficjalne oddanie sieci do eksploatacji nastąpiło w lipcu 1899r. Niestety jak pokazał czas, współpraca władz miasta z inwestorem nie układała się dobrze, wiele było niedociągnięć w realizowanym przedsięwzięciu. Ponadto sama sieć wodociągowa nie spełniała już podstawowych warunków sanitarno epidemiologicznych, niezbędna była kanalizacja. Po wielu latach sporów sądowych we wrześniu 1929 r. definitywnie zakończono współpracę z inwestorem, wypłacając  zasądzoną kwotę.

Dalsza rozbudowa sieci wodociągowej jak też budowa sieci kanalizacyjnej pojawiła się po podpisaniu w listopadzie 1924 r. umowy pomiędzy prezydentem Lublina Czesławem Szczepańskim a przedstawicielem Towarzystwa Ulen and Company odnośnie realizacji tego przedsięwzięcia. We wrześniu 1929 r. inwestycja została przekazana Miastu. W myśl uchwały Magistratu powstały Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Lublinie jako zakład użyteczności publicznej.

Celem wystawy jest przedstawienie zarysu dziejów tych  tak ważnych dla miasta inwestycji, zaś w zamieszczonym kalendarium przedstawiono najważniejsze daty z historii przedsiębiorstwa  do czasów współczesnych.

W 2010 r. na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej miała miejsce wystawa prezentująca dzieje lubelskich wodociągów „MPWiK – Lublin”

Uzupełnieniem są publikacje znajdujące się na stronie Biblioteki Cyfrowej Politechniki Lubelskiej. 

 

Opracowanie merytoryczne wystawy:

dr Krystyna Schabowska, Politechnika Lubelska, k.schabowska@onet.pl

Projekt graficzny i opracowanie wirtualne:

mgr Marta Zbańska, Biblioteka Politechniki Lubelskiej, m.zbanska@pollub.pl

Opracowanie programistyczne:

mgr Tomasz Szuster, Biblioteka Politechniki Lubelskiej, t.szuster@pollub.pl

O wystawie