O wystawie
Wystawa fotograficzna „Armenia na 3 obiektywy” została przygotowana z myślą o pokazaniu społeczności Lublina współczesnego obrazu kultury Ormian, którzy od blisko 30. lat mogą się cieszyć z faktu, że żyją w niepodległych państwach: Armenii i Górskim Karabachu. Wystawa składa się z ponad 70. Zdjęć rozmieszczonych na 44. planszach. Zdjęcia prezentują przykłady obiektów sakralnych (kościoły i chaczkary – jedyne w swoim rodzaju kamienne krzyże, wytwór kultury ormiańskiej), górskie krajobrazy oraz ludzi w ich codziennym życiu, dokumentując również najważniejsze wydarzenia o charakterze duchowym: chrzest, ślub, błogosławieństwo i modlitwę.
Armenia to niezwykły kraj, który jako pierwszy, w roku 301, przyjął z rąk Grzegorza Oświeciciela chrześcijaństwo jako religię państwową. Pomimo ciągłych najazdów, dzięki kulturze i świadectwom spisanym za pomocą własnego alfabetu opracowanego w 405 roku przez mnicha Mesropa Masztoca zachował wiarę, tradycję i zwyczaje. Niepodległe państwo Ormianie utracili ostatecznie w XVII wieku, a wielu z nich jako wspaniali kupcy osiedliło się w chrześcijańskiej Europie. Mieszkali również na terenach Rzeczpospolitej Polskiej, jako nasi sąsiedzi.
Autorzy zdjęć reprezentują różne profesje, ale mają wspólne pasje – fotografowanie i ciekawość świata. Poznali się w 2014 roku na wyjeździe zorganizowanym przez Biuro Pielgrzymkowe Egeria z Lublina i przez kolejne 2 lata podróżowali wspólnie, pogłębiając wiedzę o historii, kulturze i dziedzictwie Ormian.
Jerzy Montusiewicz – informatyk, pracownik naukowy Politechniki Lubelskiej, przewodnik górski, znawca Karpat i Dolomitów. Współorganizator wypraw naukowych do państw Azji Centralnej poświęconych digitalizacji 3D obiektów z obszaru Jedwabnego Szlaku i przeniesienia ich w świat cyfrowy.
Stanisław Skomra – lekarz, gastrolog dziecięcy, pracownik Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Pasjonat fotografowania owadów i pająków w ich naturalnym środowisku, autor trzech wystaw w MDK nr 2. Miłośnik dobrej książki historycznej hołdujący zasadzie „nie pożyczaj książek nawet córkom”.
Urszula Ziniewicz – z urodzenia i wyboru Koszalinianka, zawodowo od ponad 20 lat związana z bankowością. Zainteresowania: fotografowanie przyrody, architektury oraz ludzi. Miłośniczka kultury Kaukazu, zakochana w Gruzji, wyznająca zasadę, że poznanie kraju dopełnia wspólne biesiadowanie i rozmowa.
Wystawę można było oglądać w Galerii Centrum Informacji Naukowo-Technicznej w dniach 13.01.2020 - 29.02.2020.