O wystawie

mapka

 

 

W XVIII i do połowy XIX wieku na terenie Lubelszczyzny działały cztery zakłady  przemysłu ceramicznego. Były to manufaktury w: Białej Podlaskiej (1738 – 1768), Zwierzyńcu (1773 - 1775), Tomaszowie Lubelskim  (1794 – 1827) oraz  Lubartowie  (1839 – 1850). W wytwórni w Białej Podlaskiej produkowano fajans; w Zwierzyńcu naczynia fajansowe i prawdopodobnie kafle; w Tomaszowie produkowano wyroby fajansowe, a od 1806 r. również naczynia porcelanowe; w Lubartowie kamionkę i fajans. Celem wystawy jest prezentacja wyrobów  manufaktur :  tomaszowskiej,  lubartowskiej oraz bialskiej. Wyroby te znajdują się w kolekcjach  polskich muzeów:  Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu,  Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie , Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Lubelskiego, Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, oraz  jedno naczynie z kolekcji prywatnej Pana Ireneusza Szarka.

Nie zachowały się wyroby z manufaktury zwierzynieckiej.

Portrety Aleksandra Augusta Zamoyskiego oraz Stanisława Kostki Zamoyskiego pochodzą z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Portret Klementyny z Sanguszków Małachowskiej znajduje się w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, portret  Jana Jakuba Zamoyskiego znajduje się w Muzeum Zamojskim w Zamościu.


Prezentowana wystawa ma charakter „otwarty”, a twórcy mają nadzieję na uzupełnianie z czasem jej zasobów o eksponaty być może znajdujące się jeszcze w innych kolekcjach.

WIĘCEJ W PUBLIKACJI BIBLIOTEKI CYFROWEJ PL POD LINKIEM:

K. SCHABOWSKA, ZARYS DZIEJÓW MANUFAKTURY FAJANSU I PORCELANY W ORDYNACJI ZAMOJSKIEJ W TOMASZOWIE LUBELSKIM, LUBLIN 2015

 

Opracowanie merytoryczne wystawy:

dr Krystyna Schabowska, Politechnika Lubelska, k.schabowska@onet.pl

kustosz mgr Barbara Czajkowska, Muzeum Lubelskie, b.czajkowska@muzeumlubelskie.pl

Projekt graficzny i opracowanie wirtualne:

mgr Marta Zbańska, Biblioteka Politechniki Lubelskiej, m.zbanska@pollub.pl

Opracowanie programistyczne:

mgr Tomasz Szuster, Biblioteka Politechniki Lubelskiej, t.szuster@pollub.pl

O wystawie