O wystawie
W XVIII i do połowy XIX wieku na terenie Lubelszczyzny działały cztery zakłady przemysłu ceramicznego. Były to manufaktury w: Białej Podlaskiej (1738 – 1768), Zwierzyńcu (1773 - 1775), Tomaszowie Lubelskim (1794 – 1827) oraz Lubartowie (1839 – 1850). W wytwórni w Białej Podlaskiej produkowano fajans; w Zwierzyńcu naczynia fajansowe i prawdopodobnie kafle; w Tomaszowie produkowano wyroby fajansowe, a od 1806 r. również naczynia porcelanowe; w Lubartowie kamionkę i fajans. Celem wystawy jest prezentacja wyrobów manufaktur : tomaszowskiej, lubartowskiej oraz bialskiej. Wyroby te znajdują się w kolekcjach polskich muzeów: Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie , Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Lubelskiego, Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, oraz jedno naczynie z kolekcji prywatnej Pana Ireneusza Szarka.
Nie zachowały się wyroby z manufaktury zwierzynieckiej.
Portrety Aleksandra Augusta Zamoyskiego oraz Stanisława Kostki Zamoyskiego pochodzą z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Portret Klementyny z Sanguszków Małachowskiej znajduje się w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, portret Jana Jakuba Zamoyskiego znajduje się w Muzeum Zamojskim w Zamościu.
Prezentowana wystawa ma charakter „otwarty”, a twórcy mają nadzieję na uzupełnianie z czasem jej zasobów o eksponaty być może znajdujące się jeszcze w innych kolekcjach.
WIĘCEJ W PUBLIKACJI BIBLIOTEKI CYFROWEJ PL POD LINKIEM:
Opracowanie merytoryczne wystawy:
dr Krystyna Schabowska, Politechnika Lubelska, k.schabowska@onet.pl
kustosz mgr Barbara Czajkowska, Muzeum Lubelskie, b.czajkowska@muzeumlubelskie.pl
Projekt graficzny i opracowanie wirtualne:
mgr Marta Zbańska, Biblioteka Politechniki Lubelskiej, m.zbanska@pollub.pl
Opracowanie programistyczne:
mgr Tomasz Szuster, Biblioteka Politechniki Lubelskiej, t.szuster@pollub.pl